Elektronika.

Elektronika to obecnie w gospodarce dziedzina wiedzy mająca kluczowe znaczenie w systemach sterowania, nadzorowania i bezpieczeństwa integralnych systemów w skali globalnej. Wraz z wynalezieniem tranzystora i później pierwszych układów scalonych otworzyła się cywilizacyjna droga do sztucznej inteligencji i robotyzacji, w których to dziedzinach wiedza z zakresu elektroniki pełni kluczową i podstawową rolę. Od tego rodzaju wiedzy zależy funkcjonowanie opartych o elektronikę maszyn stworzonych przez ludzi począwszy od urządzeń mierniczych, poprzez sterowanie pojazdami szynowymi do statków kosmicznych. Podstawowe zjawiska fizyczne typu przepływu prądu (stan logiczny 1) i brak przepływu (stan logiczny 0) złożyły się na system binarny. To na jego podstawie działają dzisiejsze maszyny typu komputerów i serwerów. Fizyka ciała stałego i oparta na niej elektronika, od początków XX wieku, przeszła długą drogę, w trakcie której mieliśmy do czynienia z lampami elektronowymi i opartymi na nich prostymi maszynami obliczeniowymi wykonującymi proste działania arytmetyczne, zużywającymi ogromne ilości prądu i potrzebujące przestrzeni (zajmujące niekiedy całą halę przemysłową) do czasów obecnych, gdzie miniaturyzacja i litografia wykorzystująca półprzewodniki dokonała technologicznego skoku, który wraz z technologią SI (sztucznej inteligencji) można określić jedynie mianem rewolucji przemysłowej. Nauczyć się elektroniki znaczy poznać narzędzie do rozwiązania dużej ilości problemów technicznych, dzięki pokonaniu których wynalazca może zrealizować niekiedy bardzo śmiałe projekty. Występują różne rodzaje elementów i podzespołów elektronicznych, których budowę i zasadę działania warto poznać. Istnieje wiele różnych zjawisk fizycznych w oparciu, o które działają te elementy, takich jak rezystancja (opór elektryczny), pojemność elektryczna, indukcja, natężenie prądu, napięcie itp.

Rezystor do montażu przewlekanego 5 kohm. 
szereg E 24 moc 0.25 W

Kondensator elektrolityczny 470 uF.(mikrofaradów) (kondensatory
 elektrolityczne są najczęściej spolaryzowane),
krótsza nóżka do minusa (odwrotne podłączenie
 może grozić zniszczeniem kondensatora)

Dioda LED zielona (krótsza nóżka to minus) - diody
przewodzą tylko w jednym kierunku.

Transoptor szczelinowy, przesłonięcie szczeliny powoduje 
przerwanie sygnału z diody nadawczej, co można wykorzystać
np. do sterowania silnikiem lub jako alarm np.
otwarcia szuflady itp.

Układ scalony - przerzutnik Schmitta.

Mostek prostowniczy - może służyć do
tkz. prostowania prądu, czyli zmiany
prądu zmiennego na stały.

Tranzystor bipolarny NPN (oznaczenie BC 547 B)

Dioda prostownicza. Dioda może służyć do tak zwanego
połówkowego prostowania prądu zmiennego.
 Dioda przewodzi tylko w jednym kierunku
i oparta jest na półprzewodnikach, podobnie
jak tranzystory.

Wyświetlacz ledowy oparty na diodach led.




Komentarze

  1. Ogólnie ja za bardzo się nie znam na takich kwestiach i jestem zdania, że bardzo ważnym elementem dla mnie jest płacić jak najniższe rachunki za prąd. Właśnie dlatego zdecydowałam się również na przejście do https://poprostuenergia.pl/prad-dla-domu/ gdzie bez problemu uzyskałam bardzo fajną ofertę na dostawę prądu do mojego domu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz. A czy wiesz że energię elektryczną można mieć za darmo i jest wiele sposobów na bezpłatną energię. W innych moich postach piszę także o różnych ciekawych urządzeniach, które chociaż na razie są mało stosowane lub w ogóle to w przyszłości mogą stać się naszą codziennością. Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Dziękuję za ten komentarz zmotywuje mnie on do pisania nowych jeszcze lepszych postów.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Faktycznie na dzień dzisiejszy to elektronika jest praktycznie wszędzie i muszę przyznać, że zużycie prądu cały czas wzrasta. Dlatego ja jestem zdania, że tak jak napisano w https://poradnikbudowlany.eu/zaplanowac-budowe-domu-instalacja-fotowoltaiczna/ to warto teraz przy budowie domu od razu rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

    OdpowiedzUsuń
  6. W sumie tak czytam te komentarze i faktycznie fotowoltaika jak widzę staje się bardzo popularna. Już nawet wspólnoty mieszkaniowe po nią sięgają. Czytałam o tym na stronie https://rynekinwestycji.pl/fotowoltaika-dla-wspolnot-mieszkaniowych-czy-warto/ i widać, że chyba warto. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dla mnie są to kwestie po prostu niezrozumiałe ale jestem zdania, że bardzo ważną sprawą jest przede wszystkim to aby moja instalacja elektryczna działała jak należy. Od siebie chcę wam polecić znakomitego elektryka http://anluks.pl/ z którego usług ja również bardzo chętnie korzystam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jeśli szukacie elektryka, który nie tylko szybko naprawi awarię, ale również doradzi jak unikać podobnych problemów w przyszłości, to warto odwiedzić https://elektrycy.warszawa.pl/. Znajdziecie tam specjalistów od instalacji elektrycznych, którzy z chęcią podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. To ważne, zwłaszcza jeśli zależy nam na długotrwałym i bezproblemowym użytkowaniu domowych instalacji elektrycznych.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty