Elektronika 2.

Elektronika to ciekawsza forma elektrotechniki, wymagająca większej precyzji. Elementy elektroniczne są wrażliwsze na zniszczenie, dlatego pracując z elementami np. typu CMOS należy stosować opaski uziemiające, bo są to układy scalone o dużej wrażliwości na ładunki elektryczne, które mogą je bardzo łatwo zniszczyć. Inne elektroniczne elementy jak np. komparatory, które także są pomocne tym razem nie w układach logicznych ale umożliwiają one zbudowanie obwodów, w których np. załączanie się pewnych elementów następuje z chwilą osiągnięcia odpowiedniego napięcia, np. komparator jednokanałowy LM311. Są one pomostem między elementami cyfrowymi a analogowymi.

Transoptory mają szersze zastosowanie jak np. transoptory separujące optycznie. Są to transoptory, dzięki którym można uzyskać separację prądu wyższego od niższego, płynącego w dwóch częściach urządzenia o różnym napięciu. Może to zabezpieczyć dany obwód z niższym napięciem od cofania się prądu o wyższym napięciu, który mógłby uszkodzić część przeznaczoną na niższe napięcie, jednocześnie zapewniając współgranie obu części obwodów z różnicą napięć.
Inne ciekawe elementy elektroniczne jak np. transoptory szczelinowe są to elementy dzięki którym możliwe staje się sterowanie urządzeniami jak drukarki, urządzenia biurowe, skanery itp. Na filmie zamieściłem przykładowy obwód elektroniczny demonstrujący jak działają transoptory, w tym wypadku, szczelinowe. W obwodzie tym zastosowałem tranzystor, który steruje zieloną diodą, w momencie przerwania świecenia diody podczerwieni w transoptorze szczelinowym następuje przerwanie podawania prądu na bazę tranzystora i zielona dioda nie świeci, z chwilą ponownego przewodzenia transoptora po usunięciu przegrody, dioda świeci ponownie. Oczywiście jest to tylko prosta demonstracja, można powiedzieć, dziecinnie prostego obwodu.

Wiele z eksperymentów - projektów można wykonać w oparciu o płytkę Arduino, którą można podłączyć do komputera i po ściągnięciu i zainstalowaniu na nim odpowiedniego oprogramowania, pisze się tkz. Skecze w języku C ++, które następnie przesyła się do płytki w celu ich wykonania. Najprostszy program Sketch umożliwia np. sterowaniem diody - mruganiem diody zamontowanej na płytce.  


Do Arduino istnieje cała gama czujników podłączanych do płytki prototypowej- płytki stykowej oraz duża ilość tkz . Shield'ów - nakładek na arduino zwiększających jej możliwości. Jednym z czujników może być czujnik ultradźwiękowy odległości.

Czujnik na podczerwień reagujący na ruch to inny czujnik mogący sterować np. żarówką - oświetleniem gdy ktoś zbliża się w zasięg czujnika. Ten wyposażony dodatkowo w soczewkę poprawiającą parametry.

Poniżej zamieściłem też zdjęcie wyświetlacza 2 - wierszowego.



Komentarze

Popularne posty