Paliwo.

Mało do tej pory pisałem o moim zamiłowaniu do chemii, która w moim wczesnym etapie inspiracji technologią stanowiła istotny element składowy ogółu zainteresowań. Szczególnie zainteresowany byłem jakiś czas temu silanami - samozapalnymi gazami powstającymi w wyniku np. uwodornienia krzemków w tym krzemku magnezu. Krzemek magnezu przy kontakcie z wodą powoduje jej rozkład na wodór i tlen, przy czym wodór zostaje przyłączony do krzemu, tlen zaś reaguje na sposób samozapalny z mono-silanem od razu doprowadzając do powstania substancji końcowej jaką jest dwutlenek krzemu. Gdyby krzemek magnezu w postaci bardzo rozdrobnionej połączyć z czystym nadtlenkiem wodoru do powstania jednorodnej mieszanki, zakładając jednocześnie, że nadtlenek wodoru nie będzie reagował w jakiś niekorzystny sposób z krzemkiem magnezu, bo odpowiednie próby nie zostały przeze mnie poczynione ze względów braku zaplecza technicznego i jest to rozważanie czysto teoretyczne, to otrzymujemy metastabilne paliwo, którego zapłonem sterować będzie katalizator w postaci np. dwutlenku manganu. Komora reakcyjna spalania utworzona by była z kanałów utworzonych ze sprasowanego dwutlenku manganu. Dwutlenek manganu rozkłada nadtlenek na wodę, która reaguje z krzemkiem magnezu,tlen zaś z nadtlenku reaguje z mono-silanem. Jednak sam nadtlenek ma na tyle pożądane w tym przypadku właściwości np. typu spontanicznego rozkładu pod wpływem udaru mechanicznego, że zastosowanie dwutlenku manganu wydaje się być tutaj już zbyteczne. Ta właśnie właściwość umożliwiałaby detonację porcji paliwa przy użyciu dźwięku. Reakcja krzemku magnezu zachodzi jednak w środowisku zakwaszonym np. kwasem solnym wg. reakcji.

Mg2Si + 4HCl → 2MgCl2 + SiH4

Dlatego zastosować należałoby dodatkowo zestalony albo skroplony bezwodnik kwasu siarkowego SO3 zamiast kwasu solnego. 100 % nadtlenek wodoru rozkłada się na wodę i tlen wg. wzoru.

2H2O2 → 2H2O + O2

Istnieją metody jak wymrażanie 70 % H2Odo postaci czystej, zatężanie dalsze zwykłymi metodami doprowadza najczęściej do wybuchu.Podstawowa mieszanka to: SOH2OMg2Si w odpowiednich proporcjach. Metoda aktywacji tego rodzaju paliwa może przebiegać metodą z użyciem katalizatora MnO.Oczywiście są to tylko przypuszczenia, a prace nad tego rodzaju paliwem wiążą się z realnym niebezpieczeństwem. Dodatkowo silany są trujące tak więc sytuacja może się skomplikować przy próbie uzysku. Jednakże hydrazyna jest również toksyczna, a jednak jest stosowana w technologii rakiet na paliwo ciekłe.

SOH2OMg2Si → ?

W przypadku zaprezentowanego paliwa,mamy do czynienia z paliwem zmieszanym z utleniaczem. Ten fakt może wydawać się jako niebezpieczeństwo, gdyż reagenty są zmieszane w związku z czym prawdopodobieństwo wybuchu jest większe. Jednakże nie dojdzie do zapłonu dopóki mieszanka nie jest uwodniona.



Komentarze

Popularne posty