Pompa osmotyczna i inne technologie oparte na przepływie wody.

Pompa osmotyczna

Pompa osmotyczna to proste urządzenie pracujące w oparciu o zjawisko osmotycznego zasysania cieczy takiej jak woda. Woda ma lepkość i napięcie powierzchniowe, a te zjawiska wynikają z międzycząsteczkowych właściwości wody, co teoretycznie umożliwiałoby budowę takich urządzeń. Urządzenie tego rodzaju wykorzystuje różnicę ciśnień wytwarzaną przez sferyczne naczynie z przewodami osmotycznymi, które zasysa wodę jak gąbka, wytwarzając jednocześnie na zewnątrz naczynia ciśnienie ujemne, co może stać się bezpośrednio powodem przepływu cieczy wewnątrz urządzenia.
Pompa osmotyczna - szkic teoretyczny.


Woda to ciecz powszechnie występująca na planecie takiej jak Ziemia. W postaci oceanów i innych akwenów oraz słodkowodnych cieków wodnych zajmuje 75 % jej powierzchni. Nie może dziwić więc fakt, że w ogromnym stopniu technologia oparta na wodzie jest obecnie stosowana w postaci elektrowni wodnych i wielu innych użytecznych dla człowieka rozwiązaniach technologicznych. Wodę da się również rozłożyć na najprostsze paliwo jakim jest wodór, oraz można uzyskać z niej tlen, którym oddychają organizmy ekosystemu Ziemi nie wyłączając człowieka. Woda ma dużą pojemność cieplną, jest doskonałym płynem roboczym chłodzącym w silnikach cieplnych jak i reaktorach atomowych, gdzie służy dodatkowo do generowania pary dla turbogeneratorów generujących prąd elektryczny. Niekiedy woda używana jest także w niekonwencjonalnych urządzeniach różnego typu. Ciężar wody to 1 gram na centymetr sześcienny. Liczba molowa cząsteczki wody to około 18 g/mol. Woda posiada lepkość, łatwo można ją wykorzystać do napędu wykorzystującego efekt Coandy.


 
W wodzie zachodzą różne zjawiska jak zjawiska wyporności itp. które teoretycznie także mogą posłużyć do konstrukcji podobnych do poniższego schematu urządzeń.


W wodzie zachodzą różne efekty dynamiczne, bezwładnościowe i kawitacyjne. 


Komentarze

Popularne posty