Planety i gwiazdy.
Planety poza systemem słonecznym są obiektami oddalonymi od Ziemi o biliony kilometrów, a odległości do nich mierzy się w latach świetlnych, obecnie nie ma technologii stworzonej przez człowieka, która umożliwiłaby dotarcie chociażby do najbliższych z nich. Najbliższe znane planety poza układem słonecznym znajdują się w systemie gwiazdy Proximy Centauri są to najprawdopodobniej planety skaliste, co prawdopodobnie potwierdzono przez obserwację astronomiczną oraz prawdopodobnie występują inne planety w systemie α AB Centauri, których odkrycie może niedługo nastąpić. α AB Centauri jest to system podwójny gwiazd, okrążający wspólny środek ciężkości z okresem obiegu 79 lat, jedna z tych gwiazd ma masę 1,09 masy słońca a druga jest nieco mniejsza i ma 0,8 masy słońca, Proxima Centauri okrąża te dwie gwiazdy po oddzielnej orbicie, więc nie krąży po orbicie ani składnika A, ani B, prawdopodobnie jest związana grawitacyjnie z nimi i jedynie okrąża te gwiazdy w pewnej odległości od nich i obecnie jest ona w pozycji najbliższej systemowi słonecznemu w porównaniu do obu głównych składników tego systemu gwiazd. Układ α AB Centauri zbliża się obecnie do systemu słonecznego. System α AB Centauri nie jest gwiazdozbiorem nieba północnego, najlepiej widoczny jest z półkuli południowej.
Innym blisko położonym systemem planetarnym jest system τ Ceti w gwiazdozbiorze wieloryba (gwiazda centralna ma 78 procent masy słońca, jasność 0,45 jasności słońca i jest widzialna nieuzbrojonym okiem). Występująca tam dość podobna, ale starsza do słońca gwiazda posiadająca około 7,5 mld lat (słońce szacunkowo 4,5 mld lat) nieco mniejsza od niego i podobnie jak w systemie α AB Centauri jest gwiazdą ciągu głównego typu G, tak zwanym żółtym karłem i jest to najbliższy system z pojedynczą gwiazdą typu G. Układ położony jest około 12 lat świetlnych od Słońca, 11,9 od Ziemi. Występują tam co najmniej cztery planety skaliste potwierdzone obserwacjami astronomicznymi pozostałe trzy niepotwierdzone a jedna jest planetą kandydatem. Istnieje prawdopodobieństwo występowania na odległej orbicie jeszcze jednej planety typu Jowiszowego o masie mogącej dochodzić do 5 mas Jowisza. W bezpośrednim sąsiedztwie systemu słonecznego znajduje się wiele gwiazd typu widmowego K i M, przy których występują planety karłowate i podobne do Ziemi, typu skalistego. Gwiazdy tych planet są zimniejsze i mniejsze niż słońce, wykazujące czasami znaczną aktywność gwiezdną, wyrzucając w przestrzeń kosmiczną dość duże ilości zjonizowanej materii.
Inna gwiazda ζ Reticuli, znajduje się w odległości 39 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Sieci. Jest to system gwiazd podwójnych, której drugim składnikiem jest niemal identyczny żółty karzeł. Wiek gwiazd to 1,5 do 3 mld lat.
Inną gwiazdą nieco dalej położoną jest Mira znajdująca się 419 lat świetlnych od słońca, inaczej gwiazdę tą określa się jako Omikron Ceti (ο Ceti) i znajduje się ona w konstelacji Wieloryba, jest gwiazdą zmienną, ale jest to faktycznie system dwu gwiazd, jedna to czerwony olbrzym a druga to biały karzeł, średnica czerwonego olbrzyma wynosi 550 mln km.
Komentarze
Prześlij komentarz