Energia elektryczna z wody w prostych przykładach.


Woda to potencjalne źródło energii, gdyż posiada w sobie jednocześnie wodór, który może pełnić rolę paliwa, gdyż dobrze spala się w tlenie, oraz utleniacz - sam tlen w stosunku 2:1. Wodę można rozłożyć metodą elektrolityczną np. z roztworu wodorotlenku sodowego przy pomocy prądu elektrycznego przy zastosowaniu relatywnie niskiej energii elektrycznej. Należałoby zastanowić się tutaj, czy w połączonym systemie jak na poniższym rysunku mielibyśmy dodatni uzysk energii. Zastosowany tutaj jest elektrolizer o dużej sprawności, porowaty, który jest źródłem wodoru i tlenu, które to gazy podawane są do komór spalania niedetonacyjnego, z których energia rozprężającej się po spaleniu mieszanki wodorowo-tlenowej napędza turbine gazową, która z kolei sprzężona jest z prądnicą produkującą prąd w wyniku obrotu wirnika w polu magnetycznym magnesów stałych lub nadprzewodzących, który zasila elektrolizer. Mamy tu do czynienia z systemem zamkniętym energetycznie. Ciepło które wydziela się podczas spalania mieszanki tlenowo-wodorowej jest ciepłem odpadowym i jego odbiór konieczny jest do tego by skroplić skropliny, które powracają do elektrolizera, będąc z powrotem rozkładane do wodoru i tlenu w elektrolizerze, co zamyka cykl energetyczny. Powstające ciepło odbierane jest przez zimna wodę, która płynie w przewodach okalających komory spalania przed i za turbiną, która wytwarza moment obrotowy, doprowadzany do prądnicy, która zasila elektrolizer. Na drugim rysunku pokazany jest podobny system, jednak dodane jest koło zamachowe, które dodatkowo pomaga przełamywać opór magnetyczny występujący w prądnicy pomiędzy uzwojeniem wirnika a magnesami stałymi lub nadprzewodzącymi stojana. Gdy zostanie ono rozkręcone, siły inercyjne powodują polepszenie warunków pracy systemu i wydatek energetyczny zmienia się korzystnie. Ciepło uzyskane ze spalenia mieszanki w komorach spalania i komorze rozprężnej może służyć do ogrzewania w zimie mieszkań i osiedli ludzi nie tylko na Ziemi ale także na innych planetach w systemie słonecznym jak np. Mars, gdzie atmosfera wychładza się podczas nocy do ekstremalnie niskich temperatur oraz posłużyć może do uzyskania gorącej wody do kąpieli.  
        

Zastosowanie koła zamachowego oraz system przekładni powinny teoretycznie w połączeniu z zapewnieniem zasilenia w energię elektryczną elektrolizera, które teoretycznie powinno być dostateczne w tym układzie energetycznym, powinno być istotnym elementem całego systemu. Można stosować także inne elektrolity do elektrolizera. 
Woda także posiada dość dużą lepkość i gęstość, może posłużyć do budowy urządzeń wykorzystujących wyporność w celu produkcji momentu obrotowego, który skierowany na prądnicę poprzez wał, może przyczynić się do zasilenia prądnicy w celu produkcji prądu elektrycznego według poniższego rysunku. Wykorzystując fakt, że ośrodek o mniejszej gęstości będzie wywierał siłę skierowaną w kierunku przeciwnym do wektora grawitacyjnego w cieczy o większej gęstości od tego ośrodka, istnieje możliwość zastosowania tego prostego zjawiska do napędu i transmisji energii za pomocą pasa kubełkowego, który będzie poprzez koło pasowe lub system przekładni napędzał poprzez zjawisko wyporu te koło pasowe, które połączone z prądnicą wytwarzać będzie energię elektryczną. Z systemem sprzężony będzie kompresor, który będzie zasilany energią częściową z całkowitego jej uzysku przez urządzenie wtłaczając w kubełki odpowiednie porcje powietrza. Sprawność urządzeń tego typu można poprawić stosując koła zamachowe i prądnice wolnoobrotowe o dużym uzysku prądu już przy małych obrotach. Urządzenia tego typu jednak wciąż pozostają w obszarze kontrowersyjnym pod względem technologicznym i merytorycznym, jednak wynika to zapewne w dużej mierze z tego że kapitał zaangarzowany w badania nad nimi jest obecnie znikomy.


Komentarze

Popularne posty